Pomoc humanitarna jest "rybą", która ratuje życie. Potrzebują jej ludzie, którzy nagle stracili wszystko na skutek katastrofy naturalnej lub spowodowanej działaniami człowieka. Na "wędkę" czas przychodzi później. Covid-19 wydłużyli listę nieszczęść wymagających interwencji. Polska niesie pomoc humanitarną. Także pomaga walczyć z pandemią.
Wojna domowa w Syrii wywołała gigantyczną katastrofę humanitarną. Miliony ludzi straciło dosłownie wszystko. Zanim znowu zaczną odbudowywać swoje życie muszą mieć możliwość przetrwania. Gwarancję najbardziej podstawowej, fizycznej egzystencji. O pomaganiu uchodźcwom syryjskim opowiada Sylwia Hazboun z Caritas Polska.
Zmiany klimatyczne nie tylko powodują, że miliony ludzi ucieka z domów, ale także pogarszają sytuację tych, którzy stali się już uchodźcami na skutek wojny. Małgorzata Olasińska-Chart mówi o wspieranych przez Polską pomoc projektach w Iraku i życiu uchodźców dodatkowo dotkniętych przez fale upałów.
Pandemia Covid-19 wydłużyła listę potrzeb humanitarnych. Fundacja Solidarności Międzynarodowej znacząco zmieniła sposób działania, aby nieść pomoc potrzebującym. Rafał Dzięciołowski, prezes Fundacji, opowiada o sposobach niesienia takiego wsparcia, w tym o wielkich konwojach z pomocą humanitarną wysłanych, m. in., na Białoruś i Ukrainę.
Łącznie w 2020 r. Polska udzieliła pomocy na kwotę 131,42 mln złotych, co oznacza wzrost o ponad 84% w porównaniu z rokiem 2019. Różnica ta wynika z potrzebą odpowiedzi na pandemię koronawirusa. Pamiętać przy tym warto, że Polska nie tylko niesie pomoc za pośrednictwem organizacji pozarządowych, ale także wspiera inicjatywy innych donatorów i wnosi wpłaty do organizacji pozarządowych.