Polska pomoc - Polish Aid

Rozwijanie przedsiębiorczości w Afryce Wschodniej

Episode Summary

Kraje takie jak Kenia i Tanzania tętnią energią. Młodzi ludzie chcą być biznesmenami. Czasem brakuje im kapitału, a czasem wiedzy. Celem projektów Polskiej pomocy jest uwolnienie tej ogromnej siły.

Episode Notes

Krzysztof Buzalski, ambasador Polski w Tanzanii podkreśla niezwykła moc afrykańskiego ducha przedsiębiorczości. Robert Zduńczyk, prezes Fundacji Ekonomicznej Polska - Afryka Wschodnia, buduje na tej energii. Dzięki wsparciu na stokach Kilimandżaro rozwija się mleczarstwo czerpiące z lokalnych doświadczeń w połączeniu z wiedzą i sprzętem z Polski. Tego rodzaju projekty nie tylko pomagają lokalnym przedsiębiorcom i farmerom, ale także otwierają nowe możliwości przed polskimi przedsiębiorcami.

O potrzebie przekonywania przedsiębiorców do zainteresowania się rynkiem afrykańskim i o znaczeniu dyplomacji ekonomicznej opowiada Jacek Bazański, ambasador RP w Kenii. Podkreśla przy tym, że czasem pozornie proste rozwiązania potrafią mieć ogromne znaczenie. Przykładem takiego działania są "tamy piaskowe" budowane przez Polską Akcję Humanitarną, o których opowiada Anna Skowera, koordynatorka projektu.